שירה גפשטיין מושקוביץ (1978)

שירה גפשטיין מושקוביץ היא ציירת ואמנית מיצבים ופיסול ישראלית.

גפשטיין מושקוביץ נולדה במושב גת-רימון. את לימודי האמנות שלה סיימה גפשטיין בשנת 2004 במסגרת המדרשה לאמנות, כולל תעודת הוראה עם התמחות באמנות פלסטית. שירה הייתה בין היזמים של הגלריה השיתופית "בנימין", השתתפה בתערוכותיה, ואף אצרה חלק מן התערוכות בגלריה.

אודות עבודותיה

פעילות היצירה של שירה גפשטיין מושקוביץ מתחלקת בצורה ברורה בין פעילות ציור שלה לבין פעילות פיסול ומיצבים, הן מבחינת סגנון העבודות וגם מבחינת נושאי העיסוק שלהן.

שירה גפשטיין מושקוביץ, 2013, שמן על בד, 60x70 ס"מ
שירה גפשטיין מושקוביץ, 2013, שמן על בד, 60×70 ס"מ

בעולם הציור מגדירה עצמה גפשטיין בתור "אספנית אובססיבית של דימויים", אותם היא אוספת ממקורות שונים. הדימויים נאספים בשקדנות, ממויינים ולבסוף נתלים על לוח בכדי להפוך לחומר ממנו נבנים ציוריה. בתחילה צויירו הציורים בפורמטים קטנים באופן יחסי, ומכאן גם נבע השם "20/30" אותו נתנה לסדרת הציורים שהוצגה בתערוכת היחיד שלה בגלריה אפרט.ארט. בכל ציור הופיע דימוי אחד ממוקד, כאשר הדגש הושם על עבודת הציור והיצירה של הדימוי. בהמשך עברה גפשטיין לציורים בפורמטים בינוניים, בהם הוכנסו מספר דימויים להקשר רחב יותר. הצעד הבא היה מעבר לפורמטים גדולים, בהם נבנה דימוי מרכזי גדול, שסביבו דימויים קטנים יותר.

קשה להתעלם מן ההשפעה של ההורות על תוכן הציור של גפשטיין. בחלק ניכר מן הציורים מופיעים דימויים מעולם ההורות, המשפחה והאמהות, המשתלבים בסביבה עירונית שלא ברור מהו יחסה של גפשטיין אליה. בעיר של גפשטיין משולבים לעיתים גם דימויים פחות מסבירים פנים, כגון דימויים של חיילים, גדרות ומטוסים היוצרים בהם מתח וחוסר שקט. בציורים ניכרת דם השפעה של ציורי הקיבוץ של יוחנן סימון, מהן לקחה גפשטיין דימויי משפחה קיבוצית. לדברי גפשטיין, ציוריו של סימון השפיעו עליה במיוחד בשל המשפחות המופיעות בהם על רקע נופי הקיבוץ, זאת אל מול השבר ההיסטורי שאירע בקיבוצים במוסד המשפחה.

בתחום הפיסול עוסקת גפשטיין רבות בנושא הארעיות. רבות מעבודותיה מבוצעות בחומרים קלים, ניידים או מתכלים, כגון ספוג ירוק המשמש לסידורי פרחים, רשתות דקות וקונסטרוקציות עץ שבירות. חומרים מתכלים אלו יוצרים בעבודה מימד של ארעיות ושל מיקום מוגדר וסופי בזמן ובמרחב. עבודות רבות סובבות סביב עולם הדימויים של הבית, דרך דגמים ומבנים ארכיטקטוניים. בעבודותיה אלה היא בוחנת את היחס בין המבנה וגבולותיו לבין החלל בו הוא ממוקם. הבית של גפשטיין מבטא את ראייתה הביקורתית על מיקומם של המבנה, הדירה והבית בעולם המודרני החומרי. אלו, לדוגמא, מובאים לידי ביטוי בצורה בוטה במגדלי המגורים אותם היא מפסלת, שמצד אחד נוגעים בשמיים, אך עשויים בסופו של דבר מספוג.

תערוכות מרכזיות

שנה שם התערוכה מקום עיר אוצר/ת
2011 אמא! טרקטור! גלריה אפרט.ארט תל-אביב רותם ריטוב
2015 מרחבים חדשים II בית מני לאומי תל-אביב ד"ר סמדר שפי
2015 באר ירוקה גלריה בנימין תל-אביב ניב בורנשטיין

תערוכות קבוצתיות מרכזיות:

שנה שם התערוכה מקום עיר אוצר/ת
2006 מיני ישראל מוזיאון ישראל ירושלים לארי אברמסון
2007 ציורים קטנים של נשים מודאגות בית קנר ראשון לציון רקפת וינר עומר
2007 הקונגרס 17 תל-אביב שרי גולן שריג
2011 ארשת פנים מוזיאון תל אביב תל-אביב שרה ריימן-שור
2012 תום תחנה לאמנות עכשווית, גלריה עירונית רמלה שחר מרקוס
2012 סגסוגת גלריה בנימין תל-אביב קמה מרקשייד
2012 מחנה ציור מס' 5 גלריה עירונית רמלה דוד וקשטיין
2012 הגמל המעופף גלריה בנימין תל-אביב בלו סיימון פיינרו
2012 חיפה ירושלים תל אביב מוזיאון חיפה חיפה רותי דירקטור
2013 רישום בטאבו גלריה בנימין תל-אביב שירה גפשטיין מושקוביץ
2013 מרחבים חדשים II בית מאני לאומי תל-אביב ד"ר סמדר שפי
2013 איים מלאכותיים תחנה לאמנות עכשווית, גלריה עירונית רמלה שחר מרקוס
2014 שותפים גלריה שלוש תל-אביב טל אמיתי-לביא
2014 מחנה ציור מספר 7 תחנה לאמנות עכשווית רמלה דוד וקשטיין
2014 נוף מופרע גלריה בנימין תל-אביב שחר מרקוס
2016 אופק חדש לאופקים חדשים המשכן לאמנות עין חרוד יניב שפירא

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*