פינוי דירה – חשוב לקרוא כדי לא להצטער אחר כך!

מהלך של פינוי דירה דורש הרבה תכנון ומחשבה. מדובר בתהליך הכולל אנשי מקצוע שונים, האמורים להביא אותנו בסופו של תהליך לתוצאה הסופית: דירה פנויה ונקיה, המוכנה למכירה או לשימוש אחר. לעיתים קרובות הפינוי דורש גם משאבים נפשיים, מאחר ומדובר בדירה של קרוב שהלך לעולמו, ובחפצים הקשורים אל אותו קרוב מבחינה רגשית. במקרים כאלה לעיתים קשה לנו לחשוב על חפצים אלו נזרקים לרחוב או זוכים ליחס רע.

אוצרות בתוך התכולה

לעיתים אנו כה ממהרים לפנות את התכולה, עד שאנו מוותרים ביחד עם תכולת הדירה גם על אוצרות החבויים בין החפצים. לעיתים קרובות מדובר באוצרות בעלי ערך רב, ההולכים לאיבוד בין הפריטים "הרגילים". זה קורה בעיקר מאחר ואין לנו רצון, יכולת או כח נפשי לבצע מיון וסינון של החפצים, ולהפריד את ההפצים יקרי הערך מבין האחרים.

פינוי דירה בשלבים

אז כיצד נימנע מאבדן של הפריטים יקרי הערך הנמצאים בדירה? התשובה היא פשוטה: פינוי דירה בשלבים. הכוונה היא בשלב ראשון לאתר את הפריטים יקרי הערך בתוך תכולת הדירה, ורק לאחר מכן לטפל בשאר הפריטים שערכם נמוך יותר.

אז לאילו פריטים כדאי לשים לב?

ישנם סוגי פריטים רבים היכולים להיות בעלי ערך. הנה רשימה של מספר סוגים עיקריים אליהם כדאי לשים לב במיוחד בעת מכירת תכולת דירה:

 • אמנות: לא תמיד תוכלו לזהות מי הם האמנים העומדים מאחורי הציורים והפסלים הנמצאים בבית. אולי יש בינהם אמנים חשובים ומשמעותיים?
 • אוספים: כמעט לכל תחום יש אספנים המעוניינים בו. לא רק מטבעות, שטרות או בולים מעניינים אספנים. אפילו קופסאות גפרורים, מקטרות או תקליטים ישנים יכולים לעניין את האספן הנכון.
 • ריהוט עתיק: מעבר לכך שרהיטים הם שימושיים, לעיתים יש להם גם ערך אספני. כיסאות, שולחנות, שטיחים ועוד יכולים להיות מעניינים אם יוצרו על ידי החברה הנכונה או במדינה הנכונה.
 • חפצים עתיקים: אפילו מאוורר, שעון (יד, שולחני או תלוי), מנורת שולחן או רדיו ישן יכולים להיות בעלי ערך. אנשים רבים מתגעגעים לחפצים של "פעם".
 • חפצי קישוט: פריטים שהובאו ממקומות שונים בעולם בכדי לקשט את הבית יכולים למצוא בית חדש אותו יקשטו.
 • כלים עתיקים: גם כלי אוכל הם לא רק שימושיים. כלי פורצלן, כלי כסף, זכוכית מיוחדת (קריסטל או זכוכית צבעונית), קרמיקה איכותית (במיוחד אם היא מאויירת על ידי חברות כמו קרמוס או חרסה) יכולים להיות בעלי ערך רב.
 • יודאיקה: חפצים הקשורים ליהדות מעניינים אספנים רבים. חנוכיות, גביעי קידוש, מגשי פסח, שופר, ספרי יהדות ועוד פריטים רבים יכולים למצוא לעצמם בית חדש ללא קושי.
 • צעצועים עתיקים: תופתעו, אבל גם צעצועים ישנים יכולים להיות בעלי ערך. מכוניות צעצוע, בובות (גם בובות פח) ורכבות מעניינים גם מבוגרים!
 • ספרים: ישנם סוגי ספרים רבים היכולים לעניין את האדם הנכון. ספרי אמנות, היסטוריה ויהדות הם רק כמה מן הסוגים הללו.
 • תכשיטים: כאן לא באמת צריך לפרט…
 • כל דבר שונה, מוזר או מיוחד: למעשה, כמעט ואין גבול לפריטים היכולים להיות בעלי ערך!

בגלל המגוון הרחב של פריטים היכולים להיות מעניינים, פינוי דירה בשלבים הוא מאד חכם. קודם כל מאתרים את הפריטים בעלי הערך מבין הפריטים המרכיבים את תכולת הדירה, ורק לאחר מכן מפנים את היתרה.

הפרדה בין הערכת שווי תכולה לבין פינוי תכולה

בגלל הקושי הרב בהערכה מקצועית של השווי של תכולת הדירה, כדאי לעיתים קרובות להפריד בין שלב הערכת שווי התכולה לבין פינוי התכולה בפועל. בצורה זו, ניתן להפריד את "הזהב" מתוך העפר, ולקבל עבורו מחיר טוב בהרבה מן המחיר אותו נקבל אם נמכור את כל התכולה במכה אחת לקבלן פינוי תכולה רגיל.

עוד דבר שכדאי לזכור הוא שגם אם מפנה תכולות נתקל בדברים רבים במהלך עבודתו, אין "נסיון השטח" שצבר מחליף את המומחיות של אדם המכיר את הנושא לעומקו ולפרטיו. אני באופן אישי נתקל פעמים רבות בדוגמאות בולטות לנושא. לעיתים קרובות pונים אלי מפני תכולות שקיבלו לידיהם ציורים או פסלים מבלי אפילו לדעת כי מדובר בפריטים בעלי ערך אספני גבוה! עובדה זו נובעת אולי מעובדה אחת פשוטה:

לא כל דבר נוצץ שווה זהב, ולא כל דבר מכוער הוא חסר ערך!

אז אולי הציור המכוער המונח בצד במחסן הוא דווקא הציור היקר ביותר מבין כל שאר הציורים התלויים על הקירות, הנראים מרשימים הרבה יותר בעיני מי שאינו מומחה בתחום.

לבסוף, צריך תמיד לזכור, כי האינטרס של קבלן פינוי דירה שונה מן האינטרס שלכם. הוא מעוניין שהאוצרות לא יימצאו, אלא יגיעו אליו ביחד עם כל שאר הפריטים הפשוטים!